רווקות מאוחרת – בעיה שנפוצה בקרב חוזרים בתשובה וחוזרים בשאלה

רווקות מאוחרת – בעיה שנפוצה בקרב חוזרים בתשובה וחוזרים בשאלה
משלימים מידע. בני זוג אוהבים
צילום: StockSnap.io

רווקות מאוחרת היא תופעה מוכרת אשר חוצה מגזרים, אומרת ד”ר יערית בוקק כהן, מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת אריאל, לרגל “ט”ו באב”, המכונה בטעות גם כחג האהבה.
“אנשים רבים מגיעים לרווקות מאוחרת ממגוון סיבות, למרות שכמעט כולם מתאווים למצוא שותף/ה לחיים”, מסבירה ד”ר בוקק כהן, “לרוב מדובר באנשים שמתקשים לייסד זוגיות מסיבות מגוונות, כגון דרישות לא ריאליות מבן הזוג הרצוי או תפיסות שגויות אודות זוגיות או דימוי עצמי בעייתי. אני עוסקת מזה כשני עשורים בחקר רווקות וזוגיות ובמהלכם בחנתי מדוע ישנם אנשים מסוימים המתקשים במציאת זוגיות בעוד לאחרים זו משימה קלה.”
ד”ר יערית בוקק כהן הינה סוציולוגית המתמחה בתחומי המשפחה והזוגיות וטכנולוגיות פריון ומרצה במחלקה לסוציולוגיה ומדעי החברה באוניברסיטת אריאל. בנסיון להתחקות אחר הגורמים המעכבים רווקים ורווקות מלייסד זוגיות, היא ראיינה צעירים ממגוון רקעים חברתיים.

משלימים מידע. בני זוג אוהבים|צילום: StockSnap.io
משלימים מידע. בני זוג אוהבים|צילום: StockSnap.io

אחד המוטיבים המרכזיים שעלה בשיחות אלו, אשר טרם תועד בספרות המקצועית, הינו היותם של מרבית הרווקים הללו ממוקמים בעמדות לימינאליות בחברה, דהיינו לא משתייכים לאף קטגוריה חברתית או לחילופין שייכים בו זמנית לשתיים או שלוש קטגוריות חברתיות שונות ואף מנוגדות. כל למשל, זיהתה ד”ר בוקק כהן כי רבים מהמתקשים במציאת בן או בת זוג לקשר ארוך טווח הינם חוזרים בתשובה או חוזרים בשאלה; כמו כן כאלו בעלי זהות דתית עקבית ומוצקה אך המביעים עניין ונכונות להכיר בני זוג מקטגוריה דתית שונה משלהם.
עפ”י ד”ר בוקק כהן, ההסבר לכך הוא פשוט: “ידוע שלבני אדם ישנה נטייה פסיכולוגית לקטלג אחרים וזאת בייחוד בעת היכרות עם אנשים חדשים. זהו מנגנון הגנה שמטרתו לצמצם אי וודאות וסיכון בעת אינטראקציה על בסיס השלמת המידע החסר על סמך מידע קיים מהיכרות עם אנשים אחרים מאותה קבוצה חברתית. קטגוריות חברתיות הן סכמות קוגניטיביות לגביהן יש קונצנזוס חברתי לגבי סיווג אנשים על פי מאפייניהם הסוציודמוגראפיים, ערכיהם, עמדותיהם וסגנון חייהם. בעת שאנו מכירים אדם חדש ונחשפים לפרטי מידע מוגבלים לגביו, למשל עיר מגוריו או מקצועו, אנו נוטים להשלים במחשבתנו את המידע ה’חסר’ לנו עליו, על סמך סטיגמות וסטריאוטיפים המשוייכים למידע הזמין לנו. למרות שחלק ניכר מהסטריאוטיפים הללו משולל בסיס עובדתי, אנו נוטים לעשות זאת אף על פי כן על מנת לזכות בתחושת מוכרות ונינוחות, גם אם הן כוזבות.”
מהראיונות שערכה ד”ר בוקק כהן עולה כי מרבית הצעירים מעדיפים להכיר את בן או בת זוגם במהלך פעילויות יומיומיות כגון בעבודה ובפעילות פנאי. אולם צעירות דתיות הנוהגות להתלבש בסגנון האופייני לחילוניות, קרי מכנסי ג’ינס צמודים וחולצות צמודות ו/או חושפות כתפיים מתקשות להכיר את החתן המיועד, היות ואינן נראות דתיות בעיני בחורים שהיו יכולים ליזום היכרות איתן אם רק היו יודעים שהן דתיות. מלבד זאת, גם כאשר הבחור יודע שהבחורה דתית, יתכן ויימנע מלצאת עם בחורה שאינה מקפידה על קוד הלבוש המקובל בקהילתו, עקב החשש מתגובת המשפחה והחברים. לפיכך בחורות דתיות הנוהגות להתלבש על פי קוד הלבוש החילוני מחמיצות הזדמנויות רבות להיכרויות בשל הופעתן המטעה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *