ניהול זמן בזוגיות

ניהול זמן בזוגיות

זמן נחשב כמימד לתיאור האירועים מהעבר אל העתיד והוא מחולק לשלושה מצבים:

עבר – מה שהיה – וודאות ממשית בדבר התקיימותם של מאורעות מסוימים.

הווה – מה שקורה עכשיו – המצב כעת, התהליכים וההתרחשות בפועל.

עתיד – מה שיהיה – תהליכים ומאורעות שאין ודאות לגבי התקיימותם.

יחידות הזמן השונות: דקה, שעה, יממה וכולי, נלמדות כתוצאה מהפנמה של תהליכים שיטתיים שונים במהלך החיים: יום ולילה, מהלך השעון ועוד.

time-425818_960_720

הזמן שלנו נחשב כמשאב יקר ביותר והדרך בה אנחנו מנצלים אותו מגדירה את היעילות וההתנהלות של החיים שלנו. לא ניתן לעצור את הזמן והוא לא מפסיק להתכלות. הזמן קבוע והעובדה היא שאין לנו כל שליטה עליו. מה שנעשה עם הזמן תלוי רק בנו. לכולנו יש את אותו פרק זמן של 24 שעות ביממה, אבל המטלות, המשימות והאתגרים של כל אחד מאיתנו שונים.

מכיוון שהזמן בלתי ניתן לשינוי, לא ניתן באמת “לנהל” אותו. מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה בעצם לנהל רק את עצמנו במסגרת הזמן שיש לנו. לכן ניהול זמן הוא אוסף מיומנויות ושיטות שנועדו לתכנון משך הזמן המוקדש לפעילויות שונות, במטרה לשפר את היעילות והתפוקה שלנו. מדובר בתכנון, ביצוע, הצבת מטרות, בקרה, האצלת סמכויות, סידור עבודה וקביעת סדרי עדיפויות. ניהול זמן מתייחס לעבודה בעסקים, חברות וארגונים ולהתנהלות ופעילות אישית ושוטפת בחיי היום יום שלנו.

בעידן המודרני כיום הגירויים בסביבה שלנו רבים ומציפים. בנוסף לעבודה השוטפת אנחנו חשופים במשך כל היום לגירויים מסוגים שונים כגון: טלפונים נייחים וניידים, מחשבים, פקסים, רדיו, טלוויזיה, עיתונים, שלטי חוצות ועוד. כמו כן, אנחנו מוצפים בשיחות, אימיילים, ווטסאפים והודעות טקסט, המהווים הסחות מכל כיוון אפשרי. נמצא כי אנחנו מבזבזים כמה שעות ביום כתוצאה מהגירויים שמסביבנו.

אבל מי שמרגיש שאין לו זמן לכלום, יכול לשפר את המצב בדרכים רבות. תכנון יעיל וניהול זמן נכונים יכולים לסייע על מנת לעמוד במשימות וביעדים, וגם להשאיר זמן פנוי לתחביבים, בילויים, זוגיות, משפחה וחברים. העיקרון המרכזי של ניהול זמן מתייחס לסדרי עדיפויות. ניהול זמן יעיל ומוצלח דורש יותר מאשר רשימת מטלות ארוכה ומצריך לקבוע סדרי עדיפויות מוחלטים.

אז איך זמן בא לידי ביטוי בזוגיות? מערכת יחסים זוגית מתבטאת בין היתר בזמן שבני הזוג מקדישים אחד לשני, בפעילויות השונות שהם מבצעים ביחד ובחוויות המשותפות שהם צוברים לאורך הזמן. איכות הזוגיות נקבעת בנוסף לחברות, אהבה, משיכה, ענין ותקשורת גם ברמת הזמן המשותף אותו בני הזוג מקדישים לעצמם.

לכן רצוי שבני הזוג יקבעו לעצמם סדרי עדיפויות שבתוכם יפנו לעצמם זמן איכות ביחד. לדוגמא מומלץ לצאת ערב אחד בשבוע לפחות לבילוי משותף כגון הצגה, סרט, מסעדה, פאב או בית קפה. המלצות נוספות לבילויים משותפים יכולות לכלול טיולים, עשיית ספורט משותף (ריצה, רכיבה על אופניים, הליכות ברגל), הליכה לים, ריקוד, הרצאות ועוד. זמן איכות ביחד יכול לשפר את התקשורת ולחזק את הקשר בין בני הזוג כתוצאה מכך שהם מקדישים זמן לשבת ולשוחח לבד. גם בילוי ביתי שקט כגון צפייה בסרט או בסדרה אהובה על שני בני הזוג, משחק או ארוחה משותפת חשובים לא פחות.

אז איך מנהלים נכון את הזמן על מנת לפנות זמן איכות עם בן הזוג? מכניסים את זה לסדר היום כמו כל דבר אחר. פשוט כותבים ביומן, במחשב או בנייד, היכן שאתם מנהלים את סדר היום שלכם, ומכניסים ללו”ז את זמני הפעילות עם בן הזוג. אולי בהתחלה זה יראה מוזר ומלאכותי, מה פתאום לקבוע ביומן פגישה עם בן הזוג כשממילא אתם רואים אותו בערב בבית, אבל עם הזמן תתפלאו לגלות כמה זה נוח והופך להיות חלק משגרה מבורכת אך מרגשת גם יחד.

זוגיות המלווה בהקדשת זמן לפעילויות משותפות תורמת לשיפור איכות החיים באופן כללי ושומרת על איזון. היתרון משמירה על מצב זה, הוא זוגיות יציבה, מהנה ומספקת יותר.

על ד”ר קרן קולן
מרצה בכירה וחוקרת. מאמנת מוסמכת בתחומים: אימון אישי וזוגי, אימון עסקי וניהולי, אימון לקריירה.
http://www.kerenkolan.co.il


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *