קנאה במערכות יחסים

קנאה במערכות יחסים

קנאה היא סוג של רגש המתעורר אצל אנשים בעיקר בגלל הצלחתם של אנשים אחרים ובגלל תחושת נחיתות באופן יחסי לאנשים אחרים. במערכות יחסים בין בני זוג קנאה יכולה לנבוע כתוצאה מהתרחקות, הבעת חיבה של בן הזוג כלפי אדם אחר או חשש לבגידה. קנאה נוצרת הרבה פעמים כתוצאה מהרצון להיות במצבו הנוכחי של אדם אחר, כגון מצב כספי, כלכלי, פיזי, בריאותי, רמת השכלה, הצלחה, מצב תעסוקתי, מערכות יחסים, מראה ועוד. אפשר להתייחס לקנאה כאל פחד או כעס עצמי של אדם מסויים מיתרונו של מישהו אחר עליו.

קשה כשאול קנאה | צילום ויקפדיה
קשה כשאול קנאה | צילום ויקפדיה

הקנאה יכולה לכלול תחושת מועקה ותסכול עמוק ובאה לידי ביטוי בהבעות הפנים. כלומר, ממש ניתן לראות את הקנאה על פניו של אדם, גם אם מדובר לעיתים בהבהוב לרגע של הבעת הפנים. הקנאה יכולה להיות מאוד מרוכזת. היא מערבת תחושות של חוסר אמונה וייאוש. תחושות אלו הופכות לקנאה קשה בעיקר כאשר רואים אנשים שיש להם את מה שאין לך. קנאה באנשים אחרים לרוב אינה מובילה לשום דבר טוב. היא רק משאירה את האנשים שמקנאים מתוסכלים, חסרים, עם תחושת החמצה על מה שאין להם ועל מה שאינם יכולים להשיג. לעיתים קרובות הקנאה נובעת מתחושות של הערכה עצמית נמוכה וחוסר ביטחון.

קנאה יכולה להתרחש במספר סוגים של יחסים:

  • מערכות יחסים זוגיות
  • מערכות יחסים של חברות
  • מערכות יחסים של ידידות
  • מערכות יחסים בין הורים לילדים
  • מערכות יחסים בין אחים
  • מערכות יחסים בין בני משפחה אחרים
  • מערכות יחסים בין שכנים

לאדם ישנה קשת רחבה של רגשות והקנאה בדרך כלל אינה מהווה בעיה רצינית. ישנם אנשים שהקנאה מדרבנת אותם לכיוון חיובי דווקא, כגון התפתחות או השגיות. בבסיסה של כל תחרות בריאה יכולה להיות קנאה. קצת קנאה בצורה מידתית יכולה גם לעזור בשמירה על מערכות יחסים זוגיות.

אולם לפעמים קנאה יכולה להוביל את האדם לפגוע במי שבו הוא מקנא. במקרים מסוימים, קנאה הופכת להיות מוגזמת ומתחילה לעוות את החשיבה. בשלב זה היא הופכת להיות הרסנית. פסיכיאטרים מכנים את סוג הקנאה הזה קנאה חולנית. הקנאה החולנית יכולה להיות בעלת השפעה שלילית קיצונית, ונדמה כי מרבית בני האדם נתקלו בה בשלב כזה או אחר של חייהם.

דוגמאות לכך הן מצב שבו אישה הכירה גבר צעיר, יפה ומצליח וחברתה הפנויה מנצלת את ההזדמנות הראשונה לגשת לאותו גבר ולטפטף מילות רעל למוחו על אותה אישה שהוא במערכת יחסים איתה על מנת לשבש את חשיבתו ולגרום לו לעזוב אותה, וכל זאת באופן בו אותה חברה מושא קנאתה לא תדע על כך דבר. דוגמא נוספת היא מצב שבו אישה מנסה להתקבל לעבוד בארגון מסויים, ובצוות מקבלי ההחלטה לגיוס נמצאת אישה אשר מקנאה בה מאוד על יופיה והצלחתה ותנסה להניא את שאר חברי הצוות מלקבלה לארגון. מצבים אחרים בהם אנו נתקלים קורים לרוב במקומות עבודה, כאשר אנשים מסוגלים כתוצאה מקנאה לגרום לאי קידומו או לפיטוריו של עובד מסויים, תוך כדי הפצת שמועות עליו וחבלה במקצועיותו. דוגמא נוספת לקנאה היא קנאה בפופולריות של מישהוא אחר או ביחס שאדם אחר מקבל מן הסביבה.

קשה מאוד להיות חבר או קרוב משפחה של אדם המקנא קנאה הרסנית או בלתי נשלטת. קנאה חולנית מוכרת כהפרעה מוחית, וקיימים כיום טיפולים אשר יכולים לסייע במצב זה. אל יאוש יש תקווה

ד”ר קרן קולן

מרצה בכירה וחוקרת. מאמנת מוסמכת בתחומים: אימון אישי וזוגי, אימון עסקי וניהולי, אימון לקריירה.

לאתר של ד”ר קרן קולן


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *